Match score not available

Inginer rezident - Prahova at Ramboll

extra parental leave
Remote:
Full Remote
Salary:
2 - 2K yearly
Work from:

Offer summary

Qualifications:

Bachelor's degree in technical/engineering field, 5+ years of professional experience, Experience in similar environmental infrastructure contracts.

Key responsabilities:

  • Manage and perform specific contract activities
  • Ensure supervision services management
  • Attend meetings with Contractors and Beneficiary
  • Inspect construction works and issue approvals
  • Participate in testing of works
Ramboll Construction & Civil Engineering XLarge https://ramboll.com/
10001 Employees
See more Ramboll offers

Job description

Company Description

Ramboll South East Europe este parte a Grupului Ramboll, lider internațional în domeniul ingineriei, arhitecturii și consultanței, fondat în Danemarca în anul 1945. Ramboll combină expertiza multi-disciplinară globală cu experiența locală pentru a crea orașe și societăți sustenabile. Prezenți în România din 1992, bazându-ne pe o echipă de peste 100 de experți locali și pe bunele practici și inovarea continuă dezvoltate la nivelulul grupului, asistăm cu succes clienții noștri publici și privați în definirea și implementarea strategiilor și soluțiilor care asigură sustenabilitatea de mediu, economică și socială. Suntem dedicați să atingem țintele proprii de performanță sustenabilă și demonstrăm prin acțiunile noastre mottoul nostru Idei briliante. Schimbări sustenabile.

Job Description

Vrei să depășești granițele profesiei tale și să-ți dezvolți excelența într-o cultură incluzivă, colaborativă și responsabilă? Alătură-te unei companii globale care a crescut cu succes de la înființarea sa în 1945. Împreună, conducem și lăsăm un impact pozitiv asupra societății, clienților și oamenilor din întreaga lume.

În calitate de noul nostru Inginer Rezident, vei face parte din echipa noastră care se concentrează pe asigurarea serviciilor de înaltă calitate de supervizare care să conducă la implementarea cu succes a contractelor de extindere/modernizare apă și apă uzată pentru beneficiarii din întreaga țară.

Dacă îți dorești un rol provocator, dar și flexibilitate și echilibru între viața profesională și viața personală, acest rol poate fi ideal pentru tine.

Qualifications

 Cerințe educaționale

  • Studii superioare într-un domeniu tehnic/inginerie
  • Nivel ridicat de competență în utilizarea calculatorului

Calificările tale

  • Minim 5 ani de experiență profesionala

Participarea în minim 1 contract similar in domeniul infrastructurii de mediu, in cadrul căruia a desfășurat activități similare, specifice poziției de inginer rezident, pentru supervizarea lucrărilor de construcții aferente unui obiectiv de investiții din domeniul infrastructurii de mediu.

Additional Information

Sarcinile și responsabilitățile tale

  • Vei administra și  vei derula activitățile specifice descrise de clauzele contractelor de lucrări în limitele delegării de autoritate emise de Liderul de echipă.
  • Vei asigura managementul serviciilor de supervizare
  • Vei  participa la întâlnirile cu Antreprenorul/ii și cu Beneficiarul
  • Vei asigura aplicarea procedurilor din Manualul de proceduri de supervizare   la nivelul echipei de supervizare desemnate.
  • Vei îndeplini, împreună cu echipa de supervizare, sarcinile care se referă la măsurarea lucrărilor și certificarea la plata către Antreprenor
  • Vei întocmi rapoartele solicitate prin contractul de servicii
  • Vei analiză, înștiința Antreprenorul despre eventuale neconformități și vei aproba programul de execuție;
  • Vei monitoriza și vei raporta progresul efectiv, în comparație cu prevederile programului aprobat
  • Vei emite instrucțiuni către Antreprenor pentru prezentarea de propuneri pentru accelerarea ritmului de execuție a lucrărilor în situațiile când acesta este prea lent sau sub nivelul planificat
  • Vei verifică procedurile de execuție ale Antreprenorului
  • Vei primi de la Antreprenor informări privind terminarea lucrărilor și disponibilitatea de recepție
  • Vei participa la testarea lucrărilor
  • Vei participa la întocmirea Cărții Tehnice a Construcției
  • Vei participa la verificarea documentației „aș-built” pregătită de către Antreprenor
  • Vei Certifica plățile către Antreprenor în baza situațiilor de lucrări și a documentelor suport transmise de acesta, în conformitate cu prevederile contractului de lucrări
  • Vei organiza inspectarea lucrărilor în timpul perioadei de garanție
  • Vei participa la recepția la terminarea lucrărilor și la recepția finală.
  • Vei  fi prezent permanent în zona contractului/contractelor de lucrări alocat/e pe toată perioada de derulare a contractului de servicii, cu prezență intermitentă pe perioada de garanție.

Required profile

Experience

Industry :
Construction & Civil Engineering
Spoken language(s):
Check out the description to know which languages are mandatory.

Other Skills

  • Open Mindset
  • Adaptability
  • Teamwork